Seminarium ↗2016

5 kwietnia {wtorek}

15:3017:30
Sala Studyjna, Studio Na Grobli, ul. Na Grobli 30/32

BodyPedia - | Centrum |

Dyskusja z udziałem zaproszonych gości. Prowadzenie Jarosław Fret i Małgorzata Jabłońska.

| Centrum |
Mestre Cobra Mansa,
Sathyanarayanan Govindan Kutty Nair,
Iwona Olszowska,
Piotr Masztalerz.

5/04/2016 {wtorek} 15:30–17:30
Studio Na Grobli, Sala Studyjna

Wstęp wolny

W języku angielskim z tłumaczeniem na język polski.

BodyPedia

Przepisując manuskrypty, średniowieczni kopiści wypisywali niejednokrotnie na marginesach tekstów lub pomiędzy wierszami wyjaśnienia trudniejszych terminów i uwagi dotyczące tekstu – glosa. Z czasem było ich tak wiele, że zaczęły stanowić wartość samą w sobie, były więc zbierane i wydawane osobno w postaci glosariusza – słownika, który nierzadko usamodzielniał się od dzieła, któremu początkowo towarzyszył. Dziś glosariusze stanowią wielojęzyczne zbiory terminów z danej dziedziny ułatwiające prace translatorskie.

Jarosław Fret

jest założycielem i liderem Teatru ZAR, reżyserem, aktorem, dyrektorem Instytutu Grotowskiego. Był wykładowcą Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego Filii we Wrocławiu, przewodniczącym Rady Kuratorów i kuratorem ds. teatru Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. W latach 1999–2002 zrealizował szereg wypraw do Gruzji, Armenii i Iranu, prowadząc poszukiwania w obrębie najstarszych form muzyki chrześcijańskich kościołów wschodnich.

Małgorzata Jabłońska

Małgorzata Jabłońska jest teatrologiem, doktorantką na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zajmuje się historią i problematyką treningu aktorskiego oraz opartymi o działania cielesne strategiami niewerbalnej komunikacji w teatrze i życiu społecznym. Jej artykuły wydane zostały m.in. w tomie Lektury dramatyczności. Eseje z dramatologii i Gazecie Teatralnej „Didaskalia”. Zorganizowała międzynarodową konferencję Praktyki teatralne Wsiewołoda Meyerholda (Wrocław, 2013). Jest jednym z człon­ków-założycieli Stowarzyszenia Teatralnego CHOREA.

Mestre Cobra Mansa

Mestre Cobra Mansa (Cinézio Peçanha) jest mistrzem stylu capoeira angola od roku 1986. Odegrał ważną rolę w procesie rewitalizacji tego stylu. Założyciel Międzynarodowej Fundacji Stylu Capoeira Angola (Fundaçao Internacional de Capoeira de Angola) w Waszyngtonie (1996). Producent, konsultant i aktor w filmach dokumentalnych poświęconych sztuce walki capoeira. Współreżyserował film Gry ciała. Capoeira i jej rodowód (2014).

Sathyanarayanan Govindan Kutty Nair

Sathyanarayanan Govindan Kutty Nair jest mistrzem (Gurukkal), sekretarzem i liderem zespołu prezentacyjnego CVN Kalari Sangham w Trivandrum (Kerala, Indie). Funkcje te odziedziczył po swoim ojcu – Gurukkalu Sri. C V Govindanie Kuttym Nairze w styczniu 2006 roku. Jest także mistrzem i lekarzem w Klinice Kalari Chikilsa działającej przy CVN Kalari. Zaczął uprawiać kalarippajattu w wieku 10 lat pod okiem swojego ojca, który był synem Sri. C.V. Narayanana Naira, wielkiego propagatora kalarippajattu, który wskrzesił wymierającą tradycję tej sztuki w latach 50. XX wieku.

Iwona Olszowska

Iwona Olszowska jest tancerką, choreografką oraz nauczycielką tańca współczesnego, świadomości ciała, kontakt improwizacji oraz improwizacji jako performance i Somatic Movement Educator według metody Body Mind Centering. Była kierownikiem artystycznym Eksperymentalnego Studia Tańca. Doświadczenie zdobywała w centrach tańca w Nowym Jorku oraz na uniwersytetach w Waszyngtonie, Alabamie i Calgary, na warsztatach Śląskiego Teatru Tańca i Centrum Animacji Kultury.

Piotr Masztalerz

Piotr Masztalerz jest z wykształcenia historykiem, z zamiłowania i zawodu nauczycielem aikido. Swoją przygodę z aikido rozpoczął w 1988 roku. Od tamtej pory jego nauczycielami byli: Daniel Brunner (Szwajcaria), Minoru Kanetsuka (Wielka Brytania), Gabriel Valibouse (Francja), Juba Nour (USA). Przez rok był uczniem Kazuo Chiby w San Diego. Posiada stopień mistrzowski 6 dan shidoin. Prowadzi Wrocław Aikikai Dojo, pod jego okiem kształciło się tysiące adeptów sztuki walki w Polsce.